Farnost sv. Augustina Brno

Svátost smíření

Tato svátost má několik názvů, z nichž každý zdůrazňuje některý její aspekt:

  • Svátost smíření – člověk přijímá Boží lásku, která usmiřuje
  • Svatá zpověď – při této svátosti vyznáváme svoje hříchy (zpovídáme se z nich)
  • Svátost pokání – pokání zahrnuje obrácení, lítost a zadostiučinění

Těm, kdo přistupují ke svátosti smíření, se dostává od Boha odpuštění a zároveň se smiřují s církví. To přináší pokoj do srdce a duchovní útěchu. Díky svátosti smíření získáváme též sílu v boji proti hříchu.

Svátost smíření je nutno přijmout minimálně jedenkrát za rok – nejlépe o Velikonocích. Doporučuje se však slavit ji častěji, protože pravidelná zpověď napomáhá vychovávat svědomí a bojovat proti nezvladatelným závislostem.

Jak probíhá svátost smíření?

Před svátostí smíření je dobré se připravit důkladným zpytováním svědomí.

Svátost smíření má čtyři části: skládá se ze tří úkonů kajícníka (lítosti, vyznání hříchů a pokání) a z rozhřešení kněze.

Lítost

Je pro odpuštění hříchů nezbytná. Pokud by chyběla lítost, nebylo by možné platně přijmout tuto svátost. Není nutné, abychom lítost pociťovali, protože lítost je především věcí vůle a ne citů. Lítost znamená uvědomění si a uznání špatnosti hříšného skutku, odřeknutí se zlého a toho, co k němu vede. Důležité je také konkrétní předsevzetí, jak čelit náklonnosti ke hříchu. Vzniká-li lítost z lásky k Bohu, říká se jí „dokonalá“; jinak se nazývá „nedokonalá“ (např. z obavy před zaslouženým trestem).

Vyznání hříchů

Při zpovědi máme vyznat všechna těžká provinění i co do počtu. Lehké hříchy není nutné vždy všechny vyznávat, ale to neznamená, že nemá význam o nich hovořit. Při vyznání hříchů není třeba se omlouvat či hledat výmluvy, proč jsem udělal to či ono; Bůh nás dobře zná a ví o všech okolnostech našich selhání.

Pokání (zadostiučinění)

Kajícník dostává od zpovědníka pokání, tj. určitý konkrétní „úkol“ (modlitba, dobrý skutek, sebezápor...), který má přispět ke kajícníkově nápravě, který má pomoci léčit hřích a napravit spáchanou škodu.

Rozhřešení (absoluce)

Bůh odpouští kajícníkovy hříchy skrze kněžské rozhřešení.

Kdo může přijmout svátost smíření?

Svátost smíření může přijmout každý katolík, který upřímně lituje svých hříchů, má předsevzetí se hříchů vyvarovat a snaží se o nápravu škod, které hříchem způsobil (tedy vrátit ukradené, nahradit škodu, omluvit se atp.)

Kdy je možné přijmout svátost smíření?

Příležitost ke svátosti smíření bývá v naší farnosti 30 minut před začátkem mše svaté (je třeba počítat s tím, že 10 minut před začátkem bohoslužby kněz odchází na mši). Před adventními roráty či příležitostnými bohoslužbami se nezpovídá.

Každý pátek ve školním roce se zpovídá hodinu před večerní mší svatou, zároveň probíhá tichá eucharistická adorace (výjimečně může dojít ke změnám).

Před Vánocemi a Velikonocemi bývá zpovědní služba rozšířená, je třeba sledovat aktuální ohlášky. Kromě těchto časů je také možné se domluvit s knězem osobně.

Ve všední dny je možno využít též celotýdenní zpovědní službu v kostele Nalezení sv. Kříže (u kapucínů). Podrobné informace a rozpis zpovědníků je k dispozici na webových stránkách Biskupství brněnského.